Epistula non erubescit!

 


Едуард Демерзель
Настрій: нормальний
Музика: Руслана - Дівчина Воїн

Село Тухля - батьківщина Захара Беркута

Тухля - гірське село в Сколівському районі Львівської області із населенням біля трьох тисяч осіб.

«Стародавнє село Тухля - се була велика гiрська оселя з двома чи трьома чималими присiлками, всього коло пiвтора тисячi душ. Село й присілки лежали не там, де лежить теперiшня Тухля, але геть вище серед гір, у просторiй подовжнiй долинi, що тепер поросла лiсом i зоветься Запалою долиною.» Це слова Івана Франка, з повісті «Захар Беркут», адже саме в цьому карпатському селі розгорталися події цієї історії, яка, за словами Великого Каменяра, була написана на основі народного переказу і, отже, скоріш за все має під собою реальне підґрунтя.

Власне, одна з версій походження назви села вторить подіям, описаним в «Захарі Беркуті»: ніби саме на цьому місті було винищено чимале військо монголо-татар (затиснуте у вузькому гірському проході), і сморід від трупів, що розповсюджувався довгий час звідси, і дав назву селу – Тухля.

Втім, існує і інша версія, яку розповідають місцеві жителі. Нібито в давнину йшов крізь цю місцину чоловік, йшов довго, стомився дуже і зупинився тут перепочить. А коли відпочив, то вже й нікуди не схотів уходити – дуже сподобалося йому це місце. З часом до нього пристали й інші люди, так і виникло поселення. І от незабаром прийшли сюди від правителя, що тоді володарював цими землями, чиновники, що переписували володіння господаря. І з самого початку натрапили на хату першого поселенця, бо стояла вона якраз біля дороги, зайшли до нього і питають: «Як село називається?» Чоловік відповідає: «Да ніяк не називається. Я йшов повз, ту охляв та лишився жити». Чиновники чи то недочули, чи помилилися, чи то навмисне так і записали – Тухля («охлянути» - «втомитися», «знесилити»).

Як би там не було, але в наш час Тухля найбільше відома саме як батьківщина Захара Беркута. На південній околиці села, за річкою Опір, на горі Захар Беркут (964 м) височить його статуя, саме там, де за народними переказами, і поховано цю історичну постать. В самому ж селі є Франкова криниця, пам’ятник Іванові Франку та камінь – начебто саме той, яким перекривали гірський потік, що згубив татар. На ньому зараз викарбовано пам’ятний надпис і, звичайно, існує повір’я, що його треба торкнутися і загадати бажання. Торкався, загадував… Забув, правда, що саме, тому не можу сказати, чи справдилось. Але гірше не стало, так що можна користуватися! У криниці, доречі, дуже гарна м’яка вода, краща, ніж навіть у багатьох гірських джерелах. Тож, їдучі повз або безпосередньо у Тухлю, треба обов’язково запастися порожньою пляшкою.

Ці світлини з блоґу http://sez.hiblogger.net розповсюджуються за ліцензією Creative Commons Attribution-No Derivative Works 3.0 Unported License. Це означає, що дозволяється вільне використовування світлин як в некомерційних, так і в комерційних цілях, за умови посилання на їх автора та невикористання задля виконання похідних робіт.Рекомендовать запись
Оцените пост:
Средняя оценка: 3.0 (2)

Показать смайлы
 

Комментариев: 19

Рекомендовал эту запись
вот никогда бы не подумала, что у села такое происхождение названия. и горы...
Это о первой версии или о второй? )
о второй
Да, самому пришлось лезть в словарь, чтобы найти значение слова «охлянути»...
хихи, а я это слово знала:Р
Откуда? о_О
ну не знаю. давно, с детства знаю.
Ничего себе детские познания )
Рекомендовал эту запись
Рекомендував цей запис

Захар Беркут твір який вразив мене малого, тому дуже хотів би там побувати)

Рекомендував цей запис

захотілось додому і в літо

Додому - це в Карпати? )
так,в рідні серцю Карпати)
Рекомендовал эту запись

красотища

да, в Карпатах хорошо...
И не говори :)
Я там був, дійсно дивне місце,вражає своїм краєвидом!Там дуже гарно!
Дякую, чудово там!

 Теги

Наш кандидат


Опрос

Как вы относитесь к пробуждению Ктулху?


Интересы

Антиинтересы

Банери


Google Analytics

MAP

Кількість моїх шанувальників в


About me
Тест на украинскость от "КП" в Украине"
Ваш индекс
украинскости: 75
«Поздравляем, ты – нормальный среднестатистический украинец. Вступать в УПА еще рано, но ты рад, что не москаль - и слава богу! И героям слава!»
 
100.gif 0.gif Пройти тест!
ОБОЗ.ua