Epistula non erubescit!

 


Едуард Демерзель
Настрій: неякий
Музика: Fleur - Мост Над Туманным Заливом

Порівняння правописів 1929 та 1993 років. Частина 2: Вживання закінчень іменників

Продовжуємо порівнювати правописи 1929 та 1993 років, початок тут.

Вживання закінчень іменників

У другому розділі «Правопису» 1928 р. викладені правила щодо вживання закінчень іменників, які тут названо «речівниками». Вони в цілому збігаються із сучасними правилами, за винятком родового відмінка іменників третьої відміни на -ть. Цей «Правопис» обґрунтовано радив уживати в родовому відмінку традиційне закінчення и, а не і, як це зроблено в «Правописі» 1945 р. та в його наступних виданнях. Отже, треба було писати: вісти, радости, повісти, а також відповідних іменників крови, любови, осени, соли, Руси. Це правило спочатку було поширене на всі іменники жіночого роду на приголосний, тобто рекомендувалося писати подорожи, ночи, розкоши, твори, молоди, паморози, тіни, Роси, артіли, матери й т. ін., однак згодом мовна практика й «Правопис» закріпили в ужитку закінчення и тільки стосовно іменників жіночого роду III відміни на -ть і наведених вище п'яти іменників.

Крім того, «Правопис» 1928 р. радив уживати закінчення в родовому відмінку назв міст: Берліну, Лондону, Парижу, Риму, Нью-Йорку, Херсону тощо, але, на жаль, і ця рекомендація не була закріплена «Правописом» 1945 р. Звичайно, від назв міст із суфіксальним -ів, напр.: Харків, Чернігів і т. ін. «Правопис» 1928 р. цілком правильно рекомендував зберігати в родовому відмінку закінчення : Харкова, Чернігова, а також у назвах міст Остер, Житомир, Кам'янець, Перемишь, Відень.

У давальному відмінку іменників чоловічого роду згідно з «Правописом» 1928 р. треба було вживати в основному закінчення -ові, -еві (після голосних -єві): братові, сторожеві, учителеві, роєві, рідше в іменниках середнього роду здебільшого в назвах істот на -ко: теляткові, дитяткові, ягняткові, лихові, військові, святові, серцеві, сонцеві. А -у (-ю) рекомендовано вживати в усіх іменниках середнього роду: дереву, селу, обличчю, знанню, в іменниках чоловічого роду з закінченнями в називному відмінку на –ів (-їв),  -ов (-йов): Львів Львову, Ковалів Ковалеву, Мліїв – Млієву. Сучасний «Правопис» допускає паралельне вживання закінчень -ові та не тільки щодо іменників назв істот із суфіксом : дитяткові й дитятку, теляткові й телятку, а й щодо всіх іменників чоловічого роду. Цим положенням, по суті, заперечено властиву українській мові диференціацію закінчень -ові, -еві (-єві) та -у (-ю), яку запропонував «Правопис» 1928 р.

Рекомендації щодо закінчень у кличному відмінку, який чомусь названо «кличною формою», яку подано після називного відмінка, цілком збігається з правилами сучасного «Правопису».Рекомендовать запись
Оцените пост:

Показать смайлы
 

Комментариев: 20

ого, не яувляю, як би я вимовляла оте подорожи, ночи, розкоши...

А я часто так і вимовляю :)

Імхо, так фонетично більш природньо - не пом'якшувати попередній шиплячий приголосний... Це в російській мові нормально: "щі", "ващє", а у нас не дуже :)

хм... тоді логічно було б казати шисть замість шість, воши замість воші тощо, чого я в розмовній мові ніколи не зустрічала... ІМНО це вже задуже... правило надто загальне якесь...

Нє, ну мова йде про кінець слова... Тому саме "воши", але "шість" :)

а шість - то не кінець слова??? ))))))))))))))))))))))))

Нє, тут кінець слова "ь" =РРРР

)))))))))))))))))) а я думала ти про останній склад :РРРР

і шоб говорили воши - ну вбий мене, ніколи не повірю, шо так десь говорять...

Не буду я нікого вбивати :)

Але і "вшы", і "вошы" говорять сама знаєш де :)

всьо..здаюся... не маю аргументів, але все одно буду тихенько непогоджуватись з тобою ;)))

Будемо просувати різні редації правописів! ;)

Доречі, ти за "етер" та "авдиторію", чи за "ефір" і "аудиторію"? =Р

я за "зефір", і бажано в шоколода )))))))))))))))))))))))))))))

Це шкідливо для фігури! =Р

ЗИ: кращий зефір - харківський! ;)

фігура - не вовк, до лісу не втече ;)) а за зефір - дякую )))

За що ж дякуєш, якщо я тебе ним ще не пригостив? :)

за те, що тепер знаю, який купуватиму наступного разу )) а пригостити ше встигнеш ;))

Мо' як ти його спробуєш то більше не захочеш, щоб тебе ним пригощали =Р

це ти навмисне нехороший зефір підказав - турбуєшся про мою фігуру? ;))))))))

Ну, знаєш, є такі продукти, після яких тиждень нічого їсти не хочеться :)

Але харківський зефір до них не відноситься - звичайно, якщо свіжий...

нє, ну вас чоловіків ніколи не зрозумієш - то їж, то не їж... але я таки той харківський спробую )) якшо знайду у нас...


 Теги

Наш кандидат


Опрос

Как вы относитесь к пробуждению Ктулху?


Интересы

Антиинтересы

Банери


Google Analytics

MAP

Кількість моїх шанувальників в


About me
Тест на украинскость от "КП" в Украине"
Ваш индекс
украинскости: 75
«Поздравляем, ты – нормальный среднестатистический украинец. Вступать в УПА еще рано, но ты рад, что не москаль - и слава богу! И героям слава!»
 
100.gif 0.gif Пройти тест!
ОБОЗ.ua