Серед небагатьох неукраїнських етнічних територій, що наразі належать державі Україна, на Закарпатті є невеличкий клаптик етнічної угорської землі, на якому, зокрема, лежить містечко Берегове, що широко відоме завдяки своїм термальним водам. Берегове знаходиться у Закарпатській низовині над річкою Верке, за 70 км на південний схід від Ужгорода, до Угорщини - близько 5 кілометрів (на мапі нижче Берегове позначене червоною цяткою).
Населення міста складає близько двадцяти тисяч мешканців, більшість з яких - етнічні угорці, які по-своєму називають місто - Берегас. Саме Берегове в Україні вважається центром угорської діаспори (принаймні, одним з) і навіть пропонувалось за столицю угорської автономії.
Сьогодні Берегове відоме, мабуть, значній частині пересічних українців - через Берегівські соки та Берегівське пиво у симпатичних товстеньких пластикових пляшечках, що з'явилось нещодавно. Втім, головне багатство регіону не в соках, не в пиві і невіть не у винах, що є традиційним угорським напоєм і в великих кількостях виробляються в Берегівському районі. Сталін, свідомо чи ні, разом із Закарпаттям примальував до Радянського Союзу непогану територію - адже термальні джерела, подібні тим, що знаходяться в районі міста Берегове, є досить рідкісними в світі, і їх можна перелічити по пальцях: в тій самій Угорщині, Новій Зеландії та на Камчатці. Місцина справді чудова, адже, не дивлячись на те, що Берегівський район знаходиться на низовині, майже у самому місті та на його околицях є невеличкі гори, що значно прикрашають краєвид.
В Берегові термально-лікувальний басейн знаходиться біля спортивної бази "Закарпаття". Цікаво, що басейн зводили в 60-х роках минулого століття як частину бази для радянських спортсменів, але пізніше геологи виявили, що вода володіє цілющими властивостями, і тепер басейн можуть відвідувати і звичайні громадяни. Виглядає він не занадто привабливо, а саме як звичайний басейнус-совєтікус (на другому фото), оздоблений плиткою та бетоном, з дощатим трампліном і таке інше. Колоритну місцеву картину довершують натовп, що одночасно плескається в басейні, і собаки, що бігають навколо нього (чи вони домашні, чи безпритульні - невідомо) =)))).
Але зовнішній вигляд не має вводити в оману - як відомо, зустрічають по одежі, а проводжають по внутрішньому наповненню. А наповнюється басейн з гейзера півторакілометрової глибини, кремнієво-азото-вуглекисло-хлоридно-натрієвими водами високої мінералізації, що винищують більшість мікробів (принаймні, так кажуть =Р), тому ніяка антисанітарія не лякає тих, хто справді хоче побовтатись у водичці з гейзеру. Водичка, доречі, має температуру біля 50 градусів цельсія, щоправда, в басейні охолоджується десь до 30. Через специфіку таких ванн, їх не можна проводити більше двух годин на добу, але в помірних дозах вони є особливо корисними для людей з проблемами опорно-рушійної системи.
Мені пощастило бути проїздом в Берегові 2007 року, але, сподіваюсь, ще матиму змогу ближче ознайомитись з цим цікавим містом =)
Більше про Берегове можна дізнатися на офіційній інтернет-сторінці міста.
Ще почитати та подивитись світлини Закарпаття
Ці світлини з блоґу http://sez.hiblogger.net розповсюджуються за ліцензією Creative Commons Attribution-No Derivative Works 3.0 Unported License. Це означає, що дозволяється вільне використовування світлин як в некомерційних, так і в комерційних цілях, за умови посилання на їх автора та невикористання задля виконання похідних робіт.