Epistula non erubescit!

 


Едуард Демерзель
Настрій: нормальний
Музика: Aqua - Around the World

Географічний Центр Європи. Той, що в Україні.

А хіба центр Європи не один? - спитає хтось. Не один і навіть не два – занадто вже приваблива туристична фішка, аби існувати в єдиному екземплярі. Нащастя, Україні теж дісталася одна – але придумали нам її австрійці, тому звинувачення в тому, що «Україна знов стала батьківщиною слонів» можна залишити в стороні.

Центри ЄвропиЗагадки тут ніякої немає: залежно від того, яким методом визначали географічний центр Європи, він виникав у зовсім різних місцях, часто за сотні кілометрів від суперника. Відтак на сьогодні відомо декілька дюжин географічних центрів Європи. Найвідоміші вказано на мапі зверху. Можна вказати на них і більш детально.

Дрезден (Саксонія, Німеччина). Центром європи це місце оголосили німецькі географи на початку минулого сторіччя.
Крауле (біля Кремніци, Словакія). Координати: 48°45′N 18°55′E / 48.75°N 18.917°E.
Фраункірхен (Австрія, на кордоні з Угорщиною)
Талія (Угорщина). Координати: 48°14′10″N 21°13′33″E / 48.23610°N 21.22574°E.
Острів Сааремаа (Естгонія). Координати: 58°18′14″N 22°16′44″E / 58.30389°N 22.27889°E. Це місце є географічним центром Європи, якщо за крайні точки Європи брати Ісландію, Кріт та  острови Франца Йосипа і Азорські.
Познань (Польща). Координати: 53°00′N 16°45′E / 53°N 16.75°E. Тут Ісландія, Азорські острови та острови Франца Йосипа відкидаються, а береться лише материкова Європа, за виключенням острова Кріт на півдні.
Озеро Шо (Вітебська область, Білорусія). Координати: 55°10′55″N 28°15′30″E / 55.18194°N 28.25833°E.
Полцьк (Білорусія). Координати: 55°30′0″N 28°48′0″E / 55.5°N 28.8°E.
Бобруйськ (да-Да-ДА!!! Білорусія). Координати: 53°34′01″N 29°23′52″E / 53.56694°N 29.39778°E.
Пурнюшкеш (Литва, 26 км від Вільнюса). Координати: 54°54′N 25°19′E / 54.9°N 25.317°E. Для визначення цього місця розраховувався центр мас Європи як геометричного об'єкта. Доречі, це єдиний центр Європи, який зазначено в книзі рекордів Гінеса.

Україна теж має декілька проголошених центрів Європи, наприклад, в Черкаській області, в Хмельницькій та на прикарпатті. Але найвідомішим географічним центром Європи на Україні є Закарпатський. Він знаходиться в найвисокогірнійшій частині України, на Рахівщині, поблизу села Ділове, на березі Тиси, понад якою йде автомобільна траса з Берегового на Рахів. Перший стовп тут встановила австрійська геодезична служба ще в 1887 році. Після Другої Світової війни радянські вчені підтвердили, що географічний центр Європи знаходиться саме тут. Нажаль, метод, який використовувався для цього і першими, і другими достойменно невідомий, але існує гіпотеза, що для визначення цього центру Європи  шукали геометрично середню точку між крайніми паралелями та мерідіанами Європейського континенту.

Легко побачити, що вся ця справа із географічним центром Європи дуже заплутана, а беручи до уваги той факт, що в це питання ще втручаються політика та економіка, вирішити його єдиною відповіддю навряд колись вдасться. Але чи так воно вже й важливо? Можливо, краще мати багато Центрів Європи, особливо якщо вони всі такі красиві та затишні, як наш український.

Читати більше про Карпати та Закарпаття:

Солотвино - соляний курорт, що йде під землю

Водоспад Труфанець

Карпатський трамвай - історія та географія

Карпатський трамвай - краєвиди

Місто Мукачеве - перлина Закарпаття

Мукачівський замок - Паланок

Село Козаківка, долина Привидів та водоспад Козачі Сльози

Creative Commons License Ці світлини з блоґу http://sez.hiblogger.net розповсюджуються за ліцензією Creative Commons Attribution-No Derivative Works 3.0 Unported License. Це означає, що дозволяється вільне використовування світлин як в некомерційних, так і в комерційних цілях, за умови посилання на їх автора та невикористання задля виконання похідних робіт.

Центр Європи на мапі українських Карпат вказано червоною цяткою
Під'їзд до Центру Європи з боку Солотвино. Рахів – далі.
Що має бути в самому центрі Європи? Якийсь памятний знак чи прапор, чи ще щось символічне? Нєфіга, в центрі Європи стоїть колиба, де можна добре відпочити та смачно поїсти =)
Над колибою гордо майорять прапори європейських країн.
Поки готується ваше замовлення, можна помандрувати колибою, яка вміщує в собі чимало колекцій. Наприклад, мисок, ключів та замків.
І давніх прасок.
І велетенських дзвоників. Доречі, якщо хтось надивився реклами шоколаду «Мілка» і задався питанням, навіщо в корів на шиї висять такі великі дзвоники: справа в тому, що на корову, що пасеться сама по собі, нерідко залізає уж та смокче з неї молоко. Сама корова з цим нічого поробити не може, скільки не бігає та мичить. Але дзинькання дзвоника зазвичай лякає ужа, і він втікає. Так що ці звоники – справжній арсенал у боротьбі з ужами =)
Колекції колекціями, а в колибі головне – смачно та досхочу попоїсти.
Одне з фірмових блюд колиби в Центрі Європи – бограч, суп з картоплі, моркви та свинини, щедро та рясно приправлений різноманітними травами та перцем, від яких і отримує вій червоний колір. Ще є якась каша з молока, картоплі та кукурудзяної муки на кшалт мамалиги (а як же ж інакше – Румунія під боком!)
Як живіт повний – то і пам'ятки можна роздивитися.
10. Першими пам'ятний знак, як вже було сказано вище, встановили австрійці. Це такий собі біло-блакитний стовбчик із надписом. Над ним висить табличка часів СРСР, яку причепили майже через 100 років після встановлення стовба.
Кому цікаво – такий вигляд має надпис на стовбі. Латина =) Кажуть, що там написано, наче це ніякий не центр Європи, а просто стовб. Хто знає Латину - розсудіть =)
На дошці надпис більш зрозумілий =)
Це – радянський шпиль, який було встановлено за часів Брежнєва.
А ось ця пам'ятна доска вже українська. Про що свідчать герби України та Закарпатської області та... сміття по обидва боки...
Поряд з усіма цими памятними знаками з гір тече невеличкий, але гарненький струмочок.
Десь далі за цим мостом – Румунія. От така байка: Європейський Союз по один бік, а Центр Європи – по інший =)


Рекомендовать запись
Оцените пост:

Показать смайлы
 

Комментариев: 18

Поляки и эстонцы смешные с этим их пониманием что есть Европа.

точно надо там остановку делать. спасибо за пост:)

Тю, я думал кандидату физико-математических наук литовский вариант понравится ) По крайней мере, он самый точный, никаких тебе споров о границах )

а как границы геометрического объекта определяли в литовском варианте?:)

Гм, ну там же написано: Для визначення цього місця розраховувався центр мас Європи як геометричного об'єкта =)

я даже примерно представляю, как они это сделали - вырезали европу из картона, и пытались зафиксировать, в какой же токе опоры она не падает)

Рекомендовал эту запись

Треба буде поїхати!

Цікаво. Знав що їх є декілька, але не знав, що аж так багато.

Їх набагато більше, це лише найвідоміші.

Кожній європейській країні по центру Європи!

Рекомендував цей запис

Як завжди дуже цікаво і корисно!!!

Рекомендовал эту запись

Рекомендував цей запис

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Рекомендовал эту запись

цікаво було почитати...

Приємно чути =) А Ужгород знаходиться майже в центрі кола, що описується багатьма вищеназваними центрами Європи )))
Географічно визначати центр не зовсім правильно, бо скандинавські країни мають велику площу, але вони не є щільно заселеними. Було би найправильніше взяти ці вирізані картонки і кожній країні надати вагу залежно від кількості населення. А ще точніше: розподілити цю вагу у кожній країні окремо, бо в скандинавських країнах люди живуть в основному на півдні. І ще дилема - невідомо які країни вважати Європою, наприклад, чи вважати Туреччину Європою?
Ну мова-то йде саме про географічний центр Європи, тому мені не дуже зрозуміло, чому його не можна визначати географічно... Стосовно кордонів Європи, то, за винятком островів, вони досить чітко визначені - що стосується Туреччини, то в Європі лежить лише та її частина, що знаходиться на західній стороні Босфора... Інша частина знаходиться на півострові Мала АЗІЯ, тому питань не має виникати, чи то Європа, чи ні...
Я тутка була))
Україна це круто)любіть україну бо вона у нас одна

 Теги

Наш кандидат


Опрос

Как вы относитесь к пробуждению Ктулху?


Интересы

Антиинтересы

Банери


Google Analytics

MAP

Кількість моїх шанувальників в


About me
Тест на украинскость от "КП" в Украине"
Ваш индекс
украинскости: 75
«Поздравляем, ты – нормальный среднестатистический украинец. Вступать в УПА еще рано, но ты рад, что не москаль - и слава богу! И героям слава!»
 
100.gif 0.gif Пройти тест!
ОБОЗ.ua