Epistula non erubescit!

 


Едуард Демерзель
Настрій: добрий
Музика: Крихітка Цахес - Ангела Як Я

Солотвино - курорт солених озер і соляних шахт, що йде під землю

Солотвино (Солотвин) –  селище міського типу Тячівського району Закарпатської області, знаходиться на висоті 200-300 м над рівнем моря на правому березі річки Тиса (на іншому березі вже Румунія). Відоме широкому загалу це селище, в першу чергу, через свої солоні озера та соляні шахти, які роблять Солотвино одним з головних українських курортів, де лікуються алергія, хвороби дихальних шляхів та шкіри, опорно-рушійного апарату.

Римські монети ІІ -IV сторіч н.е., які було знайдено в солотвинських шахтах, засвідчують, що сіль тут видобували ще в ті далекі часи. Але перша письмова згадка про Солотвино  датується XIV століттям: грамота угорського монарха Владислава говорить, що це селище перейшло до власності одного з воєвод. Видобуток солі так і був головним промислом в Солотвині, аж поки в 1968 року в складі Солотвинської лікарні не відкрилася алергологічна секція. А причиною її відкриття стала поява після Великої Вітчизняної війни у селищі першого солоного озера – підземні води затопили виведену з експлуатації соляну шахту.

З часом в місцях просідання грунту з'явилися і інші озера, вода яких через свою мінералізацію має визначний лікувальний ефект. Лікувальну інфраструктуру доповнили законсервованою соляною шахтою: завдяки тому, що на глибині декількох сотень метрів тримається відносно стабільна температура (біля 22-24 градуси за Цельсієм), а концентрація  мікроорганізмів на порядок менша, ніж на поверхні, метод спелеотерапії (саме так називається лікування в шахті) суттєво підсилює лікувальний ефект соляних озер. Саме через це унікальне поєднання за часів Радянскього Союзу Солотвино отримало надзвичайну популярність як дитячий лікувально-профілактичний курорт, ставши «закарпатською Євпаторією», де маленьких пацієнтів лікували від астми та алергії.

Нажаль, ті ж чинники, що в свій час зробили Солотвино унікальним курортом, зараз загрожують самому існуванню не тільки озер та шахт, але й селища як такового: в останні роки, особливо після повеней, в цій місцевості стали з'являтися карстові провали, що можуть потягнути до «царства похмурого Аїда» і озера, і шахти, і домівки селян. Репортажі про це можна було неодноразово бачити останніми роками по всім провідним українським каналам теленовин.

Пару слів про домівки селян: таких багатих домівок (принаймні, ззовні) мені не доводилось бачити більш ніде. Завдяки доходам, які місцеві жителі отримували і отримують, надаючи курортникам різноманітні послуги, від даху над головою до пригтування їжі, вони стають володарями непоганих капіталів, на які будуються «хатинки», більш схожі на невеличкі палаци – двох чи трьохповерхові, з баштами, візерунками, декоровані найрізноманітнішим будівельним камінням тощо. Я був в Солотвино двічі, минулого та позаминулого року, але проїздом, тому, нажаль, не мав змоги ані відвідати шахту, ані сфотографувати ці видатні хатинки, які бачив з вікна потяга та автобуса. Але мені вдалося сфотографувати озеро і туристичний кампус з румунськими горами, що височіють над ними.

Доречі, цікаве порівняння використовують жителі як українських, так і румунських Карпат, між якими лежить Солотвино: вони кажуть, що їхні гори мають таку саму форму, як груди їхніх жінок: гори українських Карпат стрункі та підтягнуті, наче груди гуцулки, а румунські гори – більш округлі та широкі, наче груди тамтешніх жінок. Треба обовязково ще раз побувати у Солотвині таі все досконально перевірити =)

Читати більше про Карпати та Закарпаття:

Водоспад Труфанець

Карпатський трамвай - історія та географія

Карпатський трамвай - краєвиди

Місто Мукачеве - перлина Закарпаття

Мукачівський замок - Паланок

Село Козаківка, долина Привидів та водоспад Козачі Сльози

Creative Commons License Ці світлини з блоґу http://sez.hiblogger.net розповсюджуються за ліцензією Creative Commons Attribution-No Derivative Works 3.0 Unported License. Це означає, що дозволяється вільне використовування світлин як в некомерційних, так і в комерційних цілях, за умови посилання на їх автора та невикористання задля виконання похідних робіт.

На мапі Солотвино позначено червоною цяткою


Рекомендовать запись
Оцените пост:
Средняя оценка: 4.0 (1)

Показать смайлы
 

Комментариев: 15

Рекомендував цей запис

...

Дякс =)

ты читаешь мои мысли:) собиралась собирать информацию, чем бы заняться на Закарпатье, а тут твой пост, сенкс :*

Этой весной по замкам Закарпатья? )

Блин, тогда нужно спешить с постом о Центре Европы )

программа разнообразная, но когда в нее стало закрадываться побужье, я испугалась, но замки были уже существенно разбавлены))

да, ты давно обещал:)

Ой, а что такое побужье? ) Это кажись несколько в другом месте о_О

вот-вот)) поэтому я на Синевир согласилась с перепугу, чтоб в Николаевскую область не увезли

Ну і даремно =Р Стала б Наталкою Побужко ))))

количество моих фамилий и так вносит порой серьезную путаницу)

Третьей будет )

Рекомендовал эту запись
Солотвино дуже красива можна сказати заворожуюча природа!!!!!
Воістину наша Україна єдина і неповторна красуня!
Враження таке , сервіс на рівні 80х і на додачу брудна солена вода .
я тут був в першому маленьком доміку

 Теги

Наш кандидат


Опрос

Как вы относитесь к пробуждению Ктулху?


Интересы

Антиинтересы

Банери


Google Analytics

MAP

Кількість моїх шанувальників в


About me
Тест на украинскость от "КП" в Украине"
Ваш индекс
украинскости: 75
«Поздравляем, ты – нормальный среднестатистический украинец. Вступать в УПА еще рано, но ты рад, что не москаль - и слава богу! И героям слава!»
 
100.gif 0.gif Пройти тест!
ОБОЗ.ua