Epistula non erubescit!

 


Едуард Демерзель
Настрій: добрий

Веб 2.0: Галас з нічого чи еволюція технології?

Ще один переклад статті про web 2.0 – на цей раз «Web 2.0: The Next Big Thing or the Evolution of a Technology» від Фредеріка Таунза (Frederick Townes). Стаття, так би мовити, не першої свіжості – 2006 року, але, як відомо, юанет запізнюється у розвитку стосовно заідних колег на ті ж декілька років, тому майже все, що описано в цій статті, є доволі актуальним для сьогодення українського сегменту інтернету. І справді, бурхливий розвиток web 2.0 проектів в Україні розпочався лише минулого року. Візьмемо ми сервіс новин громадянської журналістики ХайВей, чи Лампу – аналог загальновідомого Digg, чи перший насправді цікавий вітчизняний блог-сервіс ХайБлоггер, чи навіть український сегмент Вікіпедії – всі вони чи з'явилися, чи ж отримали помітний поштовх у розвитку лише минулого року. Після цього зачухалися та почали приводити дизайн та ідеологію сервісів поближче до web 2.0 і відомі портали – Онлайн-Юей, Корреспондент, Обозреватель... Отже, зміни добралися і до нас. Тому – приємного читання!

Що таке web 2.0? Рух вперед? Революція? Можливо, нова парадігма? Або це просто букет нових ідей, вигаданих спеціально для того, аби продавати купи нового програмного забезпечення? Отже, що ж таке web 2.0?

Перш за все треба відмітити, що сам термін знаходиться в обігу з 2003 року. Він був вигаданий одним з піонерів інтернету Дейлом Догерті і представлений широкому загалу Тімом О'Рейлі на одній з конференцій, коли останній намагався дати визначення, чим же насправді є web 2.0. У його доповіді , яка мала назву «Що таке web 2.0: обриси та моделі для програмного забеспечення наступної генерації» (), міститься таке:

«Як і багато інших важливих концепцій, web 2.0 має не чіткі обриси, а, скоріше, якусь важливу серцевину, ядро притяжіння. Відтак можна описати web 2.0 сукупністю принципів та практик, що взаємодіють та створюють справжню соняшну систему сайтів, які використовують всі або деякі з цих принципів, і таким чином знаходяться на різній відстані від ядра.»

Дуже добре, це все пояснює – ядро притяжіння, сукупність принципів та практик, справжня соняшна система... Весь жарт в тому, що О'Рейлі, цей ветеран web 2.0, описав предмет дуже красномовно, але після того, як ви детально прочитаєте його пояснення, то підете геть, чухаючи потилицю. Подальші дослідження чітко показують, що в цьому питанні взагалі мало згоди.

Тім Брей (Tim Bray) взагалі протестує проти вживання терміну web 2.0, називаючи його нічим більшим за мем. Гаразд, а цо таке мем? Для того, щоб пояснити це, нам доведеться повернутися в 1976 рік, коли названий термін було створено Річардом Доукінсом у його роботі «Егоїстичний ген». Доукінс доволі широко описує мем:

«Прикладами мемів можуть слугувати мелодії, ідеї, влучні фрази, фасони одягу, способи лепки глечиків або будівлі арок. Так само як гени продовжують себе в генетичному наборі, переносячи себе з тіла до тіла за допомогою сперматазоїдів та яйцеклітин, меми розповсюджують себе в наборі мемів, перестрибуючи із голови в голву за допомогою процесу, який, в широкому розумінні, можна назвати імітацією.»

Добре, врешті ми докопалися до чогось. Web 2.0 – це звучне слівце, одне з тих, що робить багато галасу в інтернет-спільноті. Між іншим, з часу входження web 2.0 до колективної інтернет-свідомості і до 2006 року, Google отримав більше 9 мільйонів запитів щодо цього поняття. Отже, хтось справді цим цікавиться.

В понятті web 2.0 справді щось є, і коли ви повідкидуєте все зайве, в тому числі і мем, та кинете погляд на фундаментальні концепції web 2.0, то побачите, що він справді підіймає чимало питань для кожного дизайнера та власника сайту. Давайте поглянемо на деякі важливі принципи цього нового мислення всесвітньої мережі.

 Висока довіра

Висока довіра – це нове бачення використання колективного знання в інтернеті, що чудово було продемонстровано піднесенням Вікіпедії. У світі web 1.0 (модель минулого десятиріччя), інтернет був джерелом інформації, але ця інформація була статичною. Можна було зайти на сайт World Book або Encyclopedia Britannica, проте все, що ви могли зробити там – це прочитати потрібну сторінку, роздрукувати її та використати для підготовки домашнього завдання вашої дитини. Сайти, подібні до Вікіпедії та Open Directory кардинально змінюють стан речей, опираючись на концепцію високої довіри.

Вікіпедія є величезним та постійно зростаючим сховищем інформацї (так, англійська версія наразі нараховує більше мільйона статей, а українська наближається до ста тисяч), яка додається та редагується волонтерами. Вона змінюється щохвилинно, поставляючи найновіші відомосіт від великої кількості авторів самого різного рівня компетенції. Інформація може бути змінена будь-ким, хто знає щось більше за того, хто робив записи до нього. Між іншим, коли ви читаєте окремі теми у Вікіпедії, то можете помітити попередження, що стаття не була перевірена і відтак не може вважати достовірною – поки що. Але оскільки все більше експертів проймаються ідеєю доктрини високої довіри, перевіряючи нові і нові статті Вікіпедії, достовірність та різноманітність контенту цієї онлайн-енциклопедії зростає.

Отже, в епоху web 1.0 люди мали можливість отримувати інформацію, але не брати участь у її створенні. В нову еру web 2.0 колективний розум людей всього світу стає доступним та вільним у використанні для всіх.

 Персональна участь

 Інший дуже важливий аспект web 2.0 – це персональна участь. Особисті сайти існували в інтернеті роками. Ви могли розмістити там родинні фотознімки або розповісти світові, як провели відпустку. Але такі персональні веб-сайти так і не стали масовими чи популярними через те, що їх було дуже обтяжливо підтримувати – як у розумінні грошей, так і часу.

А тепер відкрийте мережевий журнал – блог. Поява цих персональних журналів призвела до значної активності інтернет-користувачів у створенні особистих сторінок, оскільки блоги дали можливість кожному, хто має власну думку, ідею чи випадкове бачення якоїсь проблеми, легко, зручно та швидко висказати її всьому світові. Блогери змінили сам шлях розповсюдження інформації, а дехто з них особисто заслужив довіру та визнання як окремий постачальник новин. Блогери як явище стали новим джерелом новин, і багато відомих світових новинних аґенцій посилаються на блогерів, видаючі свої повідомлення.

Концепція персональної участі також ввійшла і до королівства електронної комерції: велика кількість онлайн-сервісів запропонували блоги та/або форуми, де покупці, клієнти та іші зацікавлені сторони мають змогу розміщувати свої оцінки та побажання. Онлайн-магазин Amazon.com є лідером у цьому напрямку, заохочуючи покупців розміщувати відгуки щодо придбаних товарів. Більше того, деякі з рецензентів Amazon зробили собі власне ім'я на цих відгуках, і інші покупці спеціально розшукують товари з їх рекомендаціями! Гасло радянських революціонерів «Влада – народу!» нарешті втілилося в життя.

Між іншим, якщо ви подорожуєте сторінками Amazon, ви відкриєте можливості для віртуальної участі клієнтів в роботі сервісу майже на кожній сторінці. Один з похідних сайтів Amazon, Booksurge.com, спростив весь процес видавництва. Авторам більше не потрібно ходити до традиційних видавництв із капелюхом в руці, благаючи, аби їх твори опублікували. Booksurge та Amazon дали можливість кожному писати, публікувати та продавати свої твори за допомогою Amazon, B&N, Borders та інших онлайн-торговців. Так, це також частина моделі web 2.0.

 Статика проти динаміки

Netscape був основним бравзером епохи Web 1.0. Він був розроблений та випущений в світ, після чого регулярно обновлювався у версіях, які ідентифікувалися як Netscape 1.0, Netscape 2.0 і так далі. Ця бізнесова модель була статичною, адже користувачам доводилося чекати на удосконалення та потім завантажувати оновлення.

Але потім настав вік web 2.0, де першість Google незаперечна. Google – справжнє дитя інтернету, він був створений у відповідності до динаміки мережі. Удосконалення впроваджуються щоденно і майже непомітно – ніяких завантажень, ніяких патчів. Що в результаті? Google дав нам можливість доступу до самих прихованих та далеких фактів за секунди. Індекс сервісу містить міл'ярди сторінок, що були знайдені пошуковими роботами-павуками, і в той час, коли все нові і нові сайти ростуть як гриби після дощу, все більше і більше сторінок попадають до уваги павуків, і індекс пошукового механізма зростає.

Google показав, як потрібно діяти в нових умовах. Він високо інтерактивний, ніколи не стоїть на місці і створив чимало нових шляхів для електронної комерції, а також дав можливість користувачам інтернету дізнатися ім'я фараону, який правив у час вровадження колісного млина в Давньому Єгипті. Все це призвело до експоненціального зросту продуктивності мережі.

 Еволюція технології

 Технологія розвивається. Вона ґрунтується на тому, що було попереду. Вона навчається на помилках минулого та отримує користь від нереалізованих можливостей. Це вірно як для американської промислової революції XIX сторіччя, так і для інтернету століття XXI. В час розвитку промисловості на початку тисяча вісімсотих років було чимало невдалих стартів та абсурдних помилок; аналогічний процес в інтеренті ви маєте змогу наблюдати на екрані вашого монітору на початку років двотисячних.

Пам'ятаєте оригінальну бізнес-модель Priceline ? Ви могли витратити дві години, намагаючись зекономити кілька копійок на придбанні бляшанки квасолі. Непогана спроба, але не варта затраченого часу, незважаючи на всі переможні заяви Віл'яма Шатнера . Або щодо того, аби купляти собачий корм онлайн? Всі ці моделі із тріском провалилися. Але уважного погляду на крах доткомів 2000 року буде достатньо, аби побачити, які ідеї спрацювали, а які – ні. Чимало інвесторів втратили цілі вантажівки готівки, але бізнес у мережі не помер. Більше того, сьогодні він сильніший, ніж будь-коли.

Технологія просувається вперед не за прямою лінією, і ніколи так не просувалася. На її шляху зустрічаються повороти, ускладнення та велика кількість дуже-дуже поганих ідей. Інтернет-технології не є виключенням, хіба що потрясіння виникають значно частіше, вдосконалення проходять значно швидше, а дуже-дуже погані ідеї є дуже-дуже коштовними. Спитайте про це Шатнера. Такою є доля еволюції технологій.

 Отже, чи є web 2.0 революцією?

Тім О'Рейлі та інші популяризатори web 2.0 зробили нам послугу, привернувши нашу увагу до нових можливостей використання світової мережі. RSS – це значний крок вперед. Подкастінґ, хоч наразі і знаходиться у початковому стані, чимдалі стає потужнішим, і вже впав в око багатьом рекламодавцям як новий засіб передачі інформації чітко окресленій аудиторії. Доречі, тим же чином, як кожен має можливість створити та вести блоґ, сьогодні існують технології, які дозволяють створити власну відео- чи аудіомережу із спеціалізованими програмами, сфокусованими на цільовій аудиторії, будь то вагітні матері чи школярі, які навчаються вдома.

Ні, web 2.0 – це ані нова парадігма, ані революція. Web 2.0 – це природня еволюція технології, яка йде на справді захоплюючій подих швидкості. Те, що було вчорашнім, не може бути завтрашнім. Тому необхідно ретельно відслідковувати всі тренди розвитку, аби знаходити нові та кращі шляхи збільшення трафіку вашого сайту, поліпшувати співвідношення клік/прибуток та розширювати клієнтську базу. Відтак, відкривайте свій пошуковий сервіс і починайте вивчати web 2.0. Зміни йдуть. Чи будете ви до них готові? Якщо ні, то завтра місця на ринку для вас не буде.

Примітка перекладача. Priceline.com – відомий американський комерційний сайт, який допомагає людям знаходити та бронювати авіаційні квитки та номера в готелях зі знижками. До краху доткомів 2000 року сайт експериментував із продажами овочів та фруктів , а також пального через інтернет, але ця ідея виявилася тупіковою. Протягом багатьох років офіційним прес-секретарем компанії був Віля'м Шатнер, який отримував зарплатню не грошима, а акціями сервісу. Персонально для нього це стало дуже вигідноюсправою, адже він продав велику кількість акцій безпосередньо перед крахом дот-комів, коли акції інтернет-компаній різко впали в ціні, і тому зміг заробити багато грошей.Рекомендовать запись
Оцените пост:

Показать смайлы
 

Комментариев: 2

Дякую. Корисно. :)

І цікаво! Дякую!

 Теги

Наш кандидат


Опрос

Как вы относитесь к пробуждению Ктулху?


Интересы

Антиинтересы

Банери


Google Analytics

MAP

Кількість моїх шанувальників в


About me
Тест на украинскость от "КП" в Украине"
Ваш индекс
украинскости: 75
«Поздравляем, ты – нормальный среднестатистический украинец. Вступать в УПА еще рано, но ты рад, что не москаль - и слава богу! И героям слава!»
 
100.gif 0.gif Пройти тест!
ОБОЗ.ua