Epistula non erubescit!

 


Едуард Демерзель
Настрій: добрий
Музика: Руслана - Знаю Я

Стрий: маленька історія і величка фотопрогулянка

Стрий – районний центр у Львівській області. Він не є помітним туристичним місцем, і більшість людей якщо щось і знають про нього, то, скоріше за все, через те, що саме у Стрийському районі знаходиться хоч і значно менше за розміром та населенням, проте набагато більш відоме місто –  Моршин, про яке чув будь-хто, кому довелось хоч раз скуштувати або бачити на полицях крамниць відповідну мінеральну воду. Але і без Моршина Стрий заслуговує на те, щоб відвідати його хоч раз.

Неофіційна, але найкраща сторінка міста – http://stryi.com.ua, звідки я поцупив трошки інформації про місто :)

Найімовірніше свою назву місто Стрий отримало від назви річки, однієї з найбільших приток Дністра, на берегах якої воно зросло. Стрий, як назва ріки, означає "течія", "пливуча вода" (слова з тією ж основою - струм, струя). Точна дата заснування Стрия невідома. Як видно з археологічних знахідок він існував вже в добу Київської держави і Галицько-волинського князівства. Зростанню Стрия сприяло його розташування на перетині двох важливих шляхів, один з яких йшов вздовж північних схилів Карпат, а другий вів до карпатських перевалів.

У 1385 р. Стрий вже був адміністративним центром волості (повіту). Через два роки Галицьке князівство, знекровлене в боротьбі проти нападів Золотої орди, було захоплене Польським королівством. Король Владислав Ягайло на початку д XV ст. уступив Стрийський повіт своєму братові Свидригайлові, а той, незабаром, передав ці землі князеві Федюшкові Любартовичу, синові Любарта-Дмитрія, князя Волині. В руках Любарта Стрийська волость залишалась до 1430 р. Пізніше, аж до кінця XVII ст., державні маєтки Стрийського повіту передавались в пожиттєве володіння польським магнатам, яких призначали на посаду старост - представників короля. На підставі королівський привілеїв 1431 і 1460 р. міське управління в Стрию здійснювалось відповідно до Магдебурзького права.

Стрий відіграв важливу роль у розвитку торгівлі Галичини. Стрийські купці підтримували торгівельні зв'язки з містами не лише Галичини, а й Закарпаття, Буковини, Молдавії та Наддніпрянщини. Про значне місце торгівлі в житті міста свідчить зображення купця-подорожнього на старовинному міському гербі.

У другій половині XIX ст. в Галичині поступово розвивається промисловість. Коли Стрий став залізничним вузлом, тут було відкрито паровозо-вагоноремонтні майстерні. Наприкінці XIX ст. на базі слюсарної майстерні виник невеликий чавуноливарний завод Вершайна. Англійській фірмі "Перкінс та Макінтош" належав завод обладнання для нафтодобувної промисловості. У 80-х роках Стрий став центром і деревообробної промисловості Прикарпаття.

Під час Першої світової війни Стрий став місцем народження легіону "Українських січових стрільців". Сюди ж на заклик "Головної української ради" і Бойової управи прибули близько 10 тисяч добровольців. Однак австрійська влада, побоюючись формуванню такої могутньої сили погодилась прийняти тільки десять сотень - по 250 стрільців. 3 вересня вони вирушили на вистрій до Закарпатської України.

1939 року вибухнула Друга світова війна і місто зазнало всіх лихоліть: вивози українських селян й інтелігенції на Сибір, арешти. Потім - гітлерівська навала в 1941 р., арешти українських діячів, творців проголошення української держави 30 червня 1941 р. А від 1944 р. знову більшовицька окупація.

14 березня 1990 року, вперше на Україні, над будинком Стрийської міської Ради піднято український національний жовто-блакитний прапор. Виконком міської Ради народних депутатів, на вимогу новообраних депутатів міської Ради народних депутатів та за підтримки деяких депутатів Верховної Ради розглянув резолюцію мітингу від 11 березня 1990 року про встановлення на будинку міської Ради поряд з державним прапором УРСР національного прапора України.

Якщо ви не  перемандрували невеличкими містами Галичини, то Стрий надасть вам добру можливість ознайомитись із ними. В центрі міста височіє характерний готичний собор – костьол Успення Пресвятої Діви Марії, – а прогулянка численними вузенькими вуличками із давніми різнокольоровими житловими будиночками перетвориться на чарівну екскурсію. Втім, дивіться самі...

Creative Commons License Ці світлини з блоґу http://sez.hiblogger.net розповсюджуються за ліцензією Creative Commons Attribution-No Derivative Works 3.0 Unported License. Це означає, що дозволяється вільне використовування світлин як в некомерційних, так і в комерційних цілях, за умови посилання на їх автора та невикористання задля виконання похідних робіт.

Стрий знаходиться майже рівно посередині на шляху між Львовом та Івано-Франківськом (місто на мапі показане червоною цяткою)
Стрий знаходиться майже рівно посередині на шляху між Львовом та Івано-Франківськом (місто на мапі показане червоною цяткою)
А якщо нездалеку (наприклад, зі Львова або Франківська) - то скоріше за все бачить привокзальну площу, куди прибувають міжміськи автобуси.
Стелла, присвячена 600-річчю Стрия, знаходиться на проспекті Вячеслава Чорновола, що йде від залізничного вокзалу до центру міста
Якщо не помиляюсь, це меморіал жертвам фашизму на площі Ринок...
Місцевий архітектурний колорит - таких будиночків у місті чимало :)
Деякі вузеньки вулочки нагадують Мукачеве - втім, вони ширші...
Чи не найвизначніша архитектурна споруда міста - костел Пресвятої Діви Марії.
Костел сам по собі гарний, але ще краще виглядає в острівці зелені
Центральний майдан міста - площа Незалежності, яка відома своїм памятником трьом видатним українським письменникам, що розташовані по периметру трикутника.
Тарас Шевченко, Іван Франко і...
... Леся Українка
Погруддя Ярославу Стецьку на фоні міської ратуші
Погруддя детальніше
В симпатичних крамничках продають симпатичні фігурки гномів та тварин, які можна нерідко зустріти біля будинків в карпатських і прикарпатських селах
Сільпо - справді народний універсам. Цікаво, десь його ще немає?... :)


Рекомендовать запись
Оцените пост:

Показать смайлы
 

Комментариев: 16

красиве містечко. моє улюблене все-таки Жовква за історію

Нажаль, там не встиг побувати, але сподіваюсь у світлому майбутньому :)

Це місто історичне. Тут і Мазепа бував, і замки добре збереглися. Так шо велком

З радістю б, але далеченько... Якби не криза, то наступного року 100% побував би...

все буде ок... Долар вже 11 у нас

Це добре чи погано? :)

Х.з., якщо чесно. Я радий, що встиг купити новий модем по нормальному курсу. А так вобше піпец був би

Костел оч красивый) Ну а Сельпо даж у нас есть)) пару штук)

У нас - це де? :)

Моє найкраще місто!!!вмерла б без нього.....горджусь ним і тим шо тут родилась)))))) =*

Справді, дуже добре та затишне місто, вам пощастило з маленькою батьківщиною =)

памятник не жертвам фашизму.а "Асвабадітєлям" .навіть і не знав що магазини на ПЛОЩІ ринок можна назвати вузькими вулицями як в Мукачеві.Так і хочеться спитати, ВУЙКУ!а ви звідки?.....

Бе-бе-бе, злюка =РРРР Так-с... По порядку.

Про жертво фашизму там написано - "якщо не помиляюсь". Якби я був впевнений, я б не писав цього. Я помилився, як і передчував. Шо далі?... (Не кажучи вже про той факт, что визволителі - теж жертви фашизму, не?... =РРР )

Те, що під фоткою площі написано про вулички, якось змінює сенс написаного?.. Там же не вказано, що це така-то вулиця?... Просто виражена ВЛАСНА думка, яка проілюстрована підібраною світлиною... Світ, здається, від цього не перестав існувати о_О

А питати, звідки я, не варто - достатньо подивитися в профіль. Хоча це, мабуть, дуже складна інтелектуальна задача )))

( коментарий удален )
( коментарий удален )
Dear friends, correct me if I am wrong, but in Stryj there were also some ppolish people, are they not worthy to mention? best regards, Andrei

 Теги

Наш кандидат


Опрос

Как вы относитесь к пробуждению Ктулху?


Интересы

Антиинтересы

Банери


Google Analytics

MAP

Кількість моїх шанувальників в


About me
Тест на украинскость от "КП" в Украине"
Ваш индекс
украинскости: 75
«Поздравляем, ты – нормальный среднестатистический украинец. Вступать в УПА еще рано, но ты рад, что не москаль - и слава богу! И героям слава!»
 
100.gif 0.gif Пройти тест!
ОБОЗ.ua