Epistula non erubescit!

 


Едуард Демерзель
Настрій: ситий

Проблема: Плагіат на ХайВей у розділі новин

У блозі Дмитра Дубілета вже кілька днів доволі активно дискутувалося питання щодо рейтингів у ХайВей (http://dubilet.hiblogger.net/1701.html). Ця дискусія нагадала мені ще про одне питання, доволі суттєве, на мій погляд. Стосується воно плагіату.

Доволі складно сказати, що якась стаття - плагіат, обґрунтувати свою точку зору. Адже недаремно в академічних кругах гуляє жарт про те, що "списати з одного джерела - це плагіат, з двох - реферат, а з трьох - наукова праця". У кожному жарті, як відомо, є лише доля жарту... Ну, а в онлайні процес переписування та компіляції з декількох джерел навіть отримав модну назву - копірайтінґ. Врешті-решт, у копірайтінґу немає нічого поганого, адже він продукує новий контент, скомпільований із різних джерел інформації, що дуже доречно і корисно користувачеві, який тим самим позбавляється необхідності самотужки шукати розрізнену інформацію і отримує її у концентрованому вигляді. Ну, але я відволікся від суті... Отже, стосовно статті завжди можна сказати, що вона "копірайчена", і піди потім доведи, що це не так...

Але з новинами значно простіше. Наприклад, коли людина стала сама свідком подій, чи хоча б зробила огляд обзорів стосовно цих подій з місцевої преси - це добре. Але чи можна вважати "новиною", наприклад, повідомлення дівчини з Жидачіва чи хлопця із Сахновщини про те, що в Ню-Йорку забороняють користуватися на вулицях Айподами або про те, що на кордоні Фінляндії та Росії п'яні лосі атакують автівки? Одна справа, коли людина робить такий запис у своєму блозі в якості приколу, цікавнинки, аби поділитися нею із своїми знайомими, але зовсім інша - коли це робиться на доволі відомому ресурсі і видається за власне повідомлення... Подібними "новинами" будь-кого у необмеженій кількості може завалити навіть підліток, який вміє користуватися бравзером!!! Зрозуміло, що ці "новини" скопіпащені чи з Корреспондента, чи з Онлайн-юа, чи з Міґ-Ньюза, які, в свою чергу, "позичили" їх у закордонних медій. Але більшість із новинних агрегаторів хоча б вказують, звідки вони "процитували" новини, розміщуючи відповідні посилання (хоча теж не завжди, але воровство новин у крупних медіях - окрема тема), а от "автори" на ХайВей майже ніколи не проявляють такої чесноти...

Можливо, ХайВей зацікавлений у такому "плагіаті через посередників", адже, відповідно до правил сайту, відповідальність за публікацію несе той, хто її розмістив, отже ресурс, майже нічим не ризикуючи , поповнюється цікавим контентом. Можливо, редакція ХайВею настільки легковірна, що гадає, ніби інформація про п'яних лосів у Фінляндії поступає з перших рук. Але мені більш хочеться вірити (і я справді так гадаю), що редакторам ХайВею просто ніколи перечитувати абсолютно всі матеріали, вони фізично не встигають. А крім того, вони сподіваються на простих учасників ресурсу, на автокоррекцію та саморегулювання самої спільноти... Адже під час прочитання новини внизу на сторінці є кнопочка, натиснувши на яку можна вказати, що це плагіат. Але хто візьме гріх на душу позбавити 20 гривень людину з Жидачіва чи Сахновщини? (це питання не стосується Мадеста!)Рекомендовать запись
Оцените пост:

Показать смайлы
 

Комментариев: 14

Ситуацыя дійсно дивна. Один час я намагався робити копірайтінг по матеріалам польських джерел. А саме такої інформаціі, яку наші медіа не подавали. Але Даниленко мені відмовив у розміщенні новин (тоді треба було надсилати їх в редакцію), мотивуючи це тим, що не я автор цих новин. А поряд - суцільні передруки з наших новин розміщувалися вільно.

Ага, я про це ж і говорю... Але ж тепер можна розміщувати новини самому, тож твоя ідея може бути втілена в життя ;)

Півроку тому ХВ зробив спробу запустити стрічку екслюзивних новин. Ми знайшли окрему людину, яка цілодобово тільки і робила, що спілкувалася з авторами та публікувала від їхнього імені новини, попередньо намагаючись перевірити фактаж та першоджерельність.

Але згодом нам стало зрозуміло, що, на жаль, намагатись формувати власну стрічку є досить нерентабельним та неефективним. Грошей на цю стрічку в нас уходило багато, а перевіряти "першоджерельність" нам все рівно не вдавалося. Для того, щоб формувати власну якісну екслюзивну стрічку, треба бути УНІАНом.

Тоді нами було прийнято рішення дозволити авторам самостійно публікувати новини. На разі ніде на сайті не написано про те, що ці новини обов'язково мають бути екслюзивними. Але, зазвичай, якщо ці новини будуть дійсно просто копі-пейст з того ж Кореспонденту, то ніхто їх не підхопить, трафік на них наврядчи прийде і гонорар автор за них не отримує.

Повторююсь. Зараз ми не вимагаємо від авторів, щоб новина була екслюзивною.

З.І. Едуарде, офтопік, але все ж. Копірайтинг нічого не має спільного з "копіюванням". Копірайтинг - це процес створення саме нових текстів, а ніяк не переробка існуючих.

Цікава історія стосовно ексклюзивних новин... Але тепер, я так розумію, можна просто копіювати новини з інших джерел, можливо, з відповідними посиланнями? Річ не про те, чи отримає людина за це гроші, а про можливість як таку, і про офіційну позицію редакції ХайВею щодо цього...

Щодо копірайтінґу - то я і не казав, що це просто копіювання, але, все ж таки, до копіювання воно має відношення, інакше звідкіля б там було "копі"? =))) Зазвичай так робляться статті для дистрибюторів, реалізаторів, і т.п. : береться інфа  з офіційного сайта виробника, дещо змінюється і розміщується на власному сайті. Це, в  тому числі, називається копірайтінґом... В журналістиці, мабуть, ми можемо називати так компіляцію інформації із різних джерел, хоча, загалом, це просто модне слівце, адже якщо використана достатня кількість джерел, то статтю вже можна вважати авторською...

Безумовно.

Автор, маючи свою концепцію, підшукує потрібний фактаж, а потім створює новий матеріал.

В Інтернеті не існує такого поняття, як плагіат. Більше того, Інтернет-видання самі зацікавлені у тому, щоб новини з них копіювали (якщо при цьому виставляється лінк на них). Внизу вони так і пишуть: копіюйте, але при цьому виставляйте лінк.

Щодо копірайту. Думаю, воно пішло від слова copyright - себто авторського права, права на копіювання певного продукту. Тобто, йдеться не про копіювання під час виготовлення, а про право копіювати після цього.

В Інтернеті не існує такого поняття, як плагіат

Нуууу... Це, як кажуть, "зовсім неправда" =))) Як раз у інтернеті плагіат різних ґатунків квітне буйним квітом... Що ж до "копіюйте, але ставте лінк", то так справді є, але є і так, коли написано "копірайт, копіювати заборонено під страхом усіляких жахіть"... Це ж залежить від політики редакції...

Копірайтінґ від копірайту??? Цікава думка, можливо, так воно і є =)))

До речі, в тому-то і річ, що в новинах про п'яних лосів ніяких посилань немає...

> Цікава історія стосовно ексклюзивних новин... Але тепер, я так розумію, можна просто копіювати новини з інших джерел з відповідними посиланнями?

Так, якщо журналіст ХайВей вважає, що інформація, опублікована на іншому сайті, достойна того, щоб з'явитися у стрічці новин ХВ, він може опублікувати цю інформацію у стрічці з посиланням на першоджерело.

Ми намагаємось стежити за тим, щоб журналісти ставили посилання на джерела. Як правило, достатньо зробити людині 1-2 зауваження, щоб вона таки не забувала про посилання. Випадків нашестя злісних плагіаторів, які тільки те й роблять що без посилань щось передруковують, на щастя, поки що не було.

Приємно також, що у Хай-новинах з'являється і багато ексклюзиву.

А посилання - це обовязково має бути гіперпосилання чи достатньо, наприклад, зазначити, що це інформація там Рейтерс чи ФрансПресс? Якщо гіперпосилання, то в принципі можна взагалі не писати сам текст - буде дещо накшталт агрегатора новин, типу першої сторінки УкрНету...

Достатньо зазначити, що це інформація Рейтерс чи ФрансПрес.

Однак бажано все ж робити гіперпосилання. По-перше, так більш ввічливо по відношенню до інших сайтів. По-друге, іноді на ХВ телефонують чи пишуть з інших видань і просять гіперпосилання зробити активними.

Зрозуміло, дякую

Випадків нашестя злісних плагіаторів, які тільки те й роблять що без посилань щось передруковують, на щастя, поки що не було.

Та Ви що? А Лору Ляй як раніше звали? ;)

Там ситуація залишилася спірною і неоднозначною. Я зараз маю на увазі нову систему.


 Теги

Наш кандидат


Опрос

Как вы относитесь к пробуждению Ктулху?


Интересы

Антиинтересы

Банери


Google Analytics

MAP

Кількість моїх шанувальників в


About me
Тест на украинскость от "КП" в Украине"
Ваш индекс
украинскости: 75
«Поздравляем, ты – нормальный среднестатистический украинец. Вступать в УПА еще рано, но ты рад, что не москаль - и слава богу! И героям слава!»
 
100.gif 0.gif Пройти тест!
ОБОЗ.ua