Epistula non erubescit!

 


Едуард Демерзель
Настрій: добрий
Музика: Geri Halliwell - Feel the Fear

Місто Святого Валентина - Самбір

Це одне з моїх найулюбленіших міст. Невеличке, чепурне, своєрідне і туристично привабливе. Місто, де зберігаються мощі Святого Валентина (того самого!), рідне місто видатного Леся Курбаса та смачнючих самбірських сирів. Особисто для мене – місто неоднозначне і дещо незрозуміле. Місто, в якому я провів небагато часу, хоч і був там неодноразово. Місто, в якому я був сумним, коли міг би бути щасливим, і був щасливим, коли майже не мав на то підстав. Місто, в яке я хотів би повертатись знов і знов, і частинка якого назавжди залишиться в моєму серці. Це – Самбір.

Давні поселення на території сучасного Самбора існували вже принаймні в IX-VIII сторіччях до н.е. - саме цим часом датуються два горщики з бронзовими окрасами, які були знайдені 1929 року на березі річки Млинівки. А перші відомості безпосередньо про Самбір з’являються у 1241 році, коли татари Батия вщент зруйнували місто, яке сьогодні носить назву Старий Самбір, а того часу звався просто Самбором. Вцілілі мешканці міста переселилися на північний схід, до берегів Дністра, де стояв укріплений замок, який загадується в літописах як Погонич, навколо якого з часом виросло місто Новий Самбір, яке входило до складу Перемишльського та Галицько-Волинського князівств.

Самбір має вдале географічне розташування. Залізницею місто прямо поєднане зі Львовом, Стриєм та Перемишлем. Гостей міста, які приїжджають потягом, зустрічає охайний та приємний вокзал, а одразу на привокзальній площі розташована автобусна станція, звідки автобуси та маршрутні таксі йдуть у всіх можливих в цій місцевості напрямках – на Львів, Стрий, Дрогобич, Турку, Добромиль та інші міста Галичини та Закарпаття. За міський транспорт слугують міські та приміські маршрутні таксі та автобуси. Але якщо ви потрапили в Самбір за гарної погоди, то краще пройти від вокзалу до центра міста пішки, через парк та вулицю Бандери - це дасть змогу швидше та ближче познайомитись з туристичними принадами міста. До речі, одна з них знаходиться одразу на виході з залізничного вокзалу до міста - це Пам’ятний знак до 60-річчя депортації українців з повоєнної Польщі, створений скульптором Володимиром Ропецьким. Цей пам’ятник має вигляд кам’яної глиби, з якої виглядають людські обличчя, встановленої на перехресті залізничних рейок. З різних боків пам’ятник має написи українських етнічних територій, з яких було депортовано людей, - Лемківщина, Підляшшя, Надсяння.

Самбір має чимало визначних памяток, які обов’язково треба побачити. З них окремо виділяються три, в залежності від ваших вподобань (а можливо навіть і мети, з якою ви завітали до Самбора) – це церква Різдва Пресвятої Богородиці, в якій зберігаються мощі Святого Валентина та чудотворна ікона Самбірської Богородиці, самбірська ратуша та зал органної та камерної музики.

Самбірська ратушабула побудована в першій половині XVI сторіччя і називалася вічницею, бо біля неї зазвичай проводили народне віче. Вона була одноповерховою, з невеличкою вежею та годинником, а у підвалі, як і у більшості тогочасних ратуш, знаходилася в’язниця. Ця ратуша через деякий час згоріла, і в 1638-1670 роках на її місці збудували нову, вже двоповерхову, з більшою, сорокаметровою, вежею. 1844 року було проведено капітальну перебудову ратуші і вона набрала свого сучасного вигляду. Знаходиться вона на площі ринок, поруч з нею - чудовий сквер з фонтанами та пам’ятниками Тарасу Шевченку та Україні-матері. До речі, останній монумент, який було встановлено 2010 року, виконано в образі Оранти та частково створено з бронзи, переплавленої з пам’ятника Леніну, який до 1998 року стояв на тому ж місці.

Самбірський концертний зал органної та камерної музикирозміщуються на вулиці Міцкевича в колишньому костелі монастиря бернардинців, будівництво якого розпочалося ще 1514 року. Протягом багатовікової історії монастиря в ній побували і поліцейська управа, і гімназія, і магазини, і училища. Зал органної та камерної музики знаходиться в приміщенні костелу з 1987 року. Завдяки унікальним властивостям приміщення відлуння триває в ньому 6,% секунд. Орган двомануальний з педальною клавіатурою, має 25 регістрів та 2500 труб.

Греко-католицька церква Різдва Пресвятої Богородиці знаходиться зовсім поряд з концертним залом, на вулиці Церковній, і має для віруючий людей дві визначні принади – мощі Святого Валентина та чудотворну ікону Самбірської Богородиці.

За легендою, ікону на дошці з кипарису намалював сам євангеліст Лука, а до Самбора привезли грецькі купці і залишили в домі місцевого купця Йоанна Стамовича, також грека. До церкви нащадками купця ікона була передана 1727 року.

Мощі святого Валентина до Самбора було перевезено 1759 року (за іншими відомостями – 1779 року) з Риму. Святий Валентин є покровителем Перемишльсько-Самбірської Єпархії, і в Ватикані вирішили, що частина молей Святого має знаходитись на тій землі, покровителем якої він є. Тепер чимало туристів, в тому числі з Польщі, приїжджають до Самбора саме для того, щоб попросити кохання чи щастя в шлюбі у Святого Валентина. Також вважається, що цей святий допомагає хворим на епілепсію.

Окрім цих цікавинок, в Самборі є чимало й інших визначних пам’яток, які варті уваги туриста. Це костел Іоанна Хрестителя XVI сторіччя (вул. Сагайдачного), парафіяльна школа XVII сторіччя (зараз в ній розміщується музей «Бойківщина», вул. Чайковського), пам’ятники Богдану Хмельницькому, Лесю Курбасу, Івану Франку, Андрію Чайковському та жертвам сталінських репресій та тоталітаризму.

Залізничний вокзал
Пам’ятний знак до 60-річчя депортації українців
Пам'ятник жертвам політичних репресій
Самбірський "Університет" - філія Дрогобицького державного педагогічного Університету ім. Івана Франка
Пам'ятник Івану Франку на подвір'ї університета
В архітектурі Самбора доволі природньо співіснують минуле та сучасність
Костел Іоанна Хрестителя
Монумент Івану Павлу II
Башта Самбірської ратуші
Пам'ятник Олесю Курбасу, видатному сину Самбірщини та всієї України, замордованому у совєтських концтаборах
Традиційна для галицьких міст площа Ринок
Самбірська ратуша з боку скверу та пам'ятника Шевченкові
Україна-Оранта, символічно відлита з залишків монумента тирана Леніна
Будинок органної музики ззовні...
... та зсередини
Церква Різдва Пресвятої Богородиці, де зберігаються мощі Святого Валентина


Рекомендовать запись
Оцените пост:

Показать смайлы
 

Комментариев: 60

здорово... была в Самборе только очень проездом, а оказывается, в нем очень замечательно. а еще там до войны жила семья моего деда...
В Польше?
нет, перед самой войной - в 1940 и первой половине 1941.
Кстати, буквально на прошлой неделе обнаружил в переходе метро киоск, где продают самборский сыр :) К сожалению, не лучший, - "Эстонский", но всё равно неплохо, уже лопаю несколько дней :)

странное название:) но смачного)
Рекомендовал эту запись
Рекомендував цей запис

Дуже цікаво. Там ніколи не був, але ти заінтригував. Можливо літом відвідаєм це місто.

Як буде можливість - не прогавте, не пожалкуєте! :) Тим більше, що від Львова близько, навіть електричкою...
минулого літа ми трішки покатались областю, відвідали кілька цікавих місцин. А от про Самбір чомусь не подумали. Потрібно ще полагодити машину, а потім з дружиною та малим можна з"їздити.
)) я там служил
И как? :)
Рекомендовал эту запись

такой уютный какой-то

Да. По эту сторону Днепра таких районных центров не сыскать, к сожалению. Но везде есть свои прелести :)
да уж..так захотелось там побывать
Рекомендував цей запис

ніколи там не був,але мама вчилася в Самборі.

Рекомендував цей запис

чудовий опис!!! тепер хочу там побувати:)

Рекомендовал эту запись

цікаво розписав

Був? :)
прроїздом
Рекомендовал эту запись

Супер!И я была в Самборе!)

Рекомендовал эту запись

ти там був 1 раз?))

Бе-бе, читай уважніше!

Мабуть, тіки фотки подивилася
і перший абзац))) вже виправляюся)))
хоч в першому абзаці і відповідь на питання))) А ти добре набрався звідти інформації))...
Рекомендував цей запис
Рекомендував цей запис
Рекомендовал эту запись

Самбірський концертний зал органної та камерної музики - думаю, це варто побачити і почути. Як враження?

Ну фотка зсередини є. А музику я не чув. Можливість була, але не було бажання. Вирішив зекономити час та більше походити містом.
Придется самой слушать. Все сама, все сама... )
Рекомендував цей запис
Красивая архитектура. Если буду иметь возможность - обязательно погуляю по нему :)
Рекомендовал эту запись
треба поiхати. Також в Трускавець там Нафтуся вода зi смаком нафти.
Рекомендовал эту запись

Яке симпатично-романтичне місто !)

Саме так! Дякую!

 Теги

Наш кандидат


Опрос

Как вы относитесь к пробуждению Ктулху?


Интересы

Антиинтересы

Банери


Google Analytics

MAP

Кількість моїх шанувальників в


About me
Тест на украинскость от "КП" в Украине"
Ваш индекс
украинскости: 75
«Поздравляем, ты – нормальный среднестатистический украинец. Вступать в УПА еще рано, но ты рад, что не москаль - и слава богу! И героям слава!»
 
100.gif 0.gif Пройти тест!
ОБОЗ.ua